Stowarzyszenie Technologia w Spódnicy objęła patronatem akcję #bedekodowac

CodersLab_LOGO_02

Czy można nauczyć się programowania w kilkanaście tygodni?
– będąc humanistą
– z zerową wiedzą o programowaniu na „dzień dobry”?

W ramach akcji #bedekodowac (www.bedekodowac.pl) zainicjowanej przez Coders Lab, dwie uczestniczki kursu programistycznego na bieżąco opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z nauką programowania. Kamera wideo będzie towarzyszyć obu kursantkom przez kilkanaście tygodni, na różnych etapach kursu, dokumentując przebieg ich nauki.

W fazie wstępnej, poprzedzającej szkolenie, bohaterki opowiadają o swoich oczekiwaniach związanych z nauką programowania, obawach i ambicjach. W czasie trwania właściwego kursu będziemy śledzić ich postępy w nauce, zapytamy o wyzwania, trudności – ale i przyjemności – związane z nauką. W ramach podsumowania projektu #bedekodowac po zakończeniu szkolenia obie, wtedy już absolwentki, ujawnią, czy kurs spełnił ich oczekiwania i czy osiągnęły zamierzone efekty.

Pierwsza z bohaterek projektu, Justyna Sarzyńska, to doktor psychologii – zajmuje się neuronauką i bada, co dzieje się w ludzkim mózgu w różnych sytuacjach. O swojej motywacji do nauki programowania mówi: – We wszystkich badaniach jakie prowadzę czy projektach, w których uczestniczę, wykorzystuje się zadania, które wcześniej trzeba zaprogramować. Do tej pory korzystałam z pomocy innych osób, ale jest to z wielu powodów niewygodne i kosztowne. Chciałabym móc się uniezależnić i zadania programować sobie sama. Zdolność programowania jest też bardzo deficytowa w środowisku psychologów, więc chętnie programowałabym procedury badawcze również dla innych naukowców.

Wideo z Justyną można obejrzeć tutaj: http://www.bedekodowac.pl/backend

Druga uczestniczka akcji, Monika Łukowska, przyznaje, że od zawsze wiedziała, że za każdą stroną i każdą bazą danych, każdym programem, kryje się ktoś, kto pisze kod pozwalający jednym ruchem myszki wyszukać interesujące informacje czy poprawiający przejrzystość strony internetowej. Zapytana o to, co pchnęło ją w kierunku kursu, odpowiada: – Pamiętam, że gdy zaczęła się moda na blogowanie, dużo czasu spędzałam nad HTML-em, doskonaląc wygląd swojego bloga. Później długo, długo nic, ale ostatnio na własną rękę zaczęłam szukać kursów i podejmować pierwsze kroki w nauce tworzenia aplikacji.

Film z Moniką jest dostępny pod adresem: http://www.bedekodowac.pl/frontend

– Dzięki akcji #bedekodowac można przede wszystkim podejrzeć, jak wygląda intensywna nauka kodowania od kuchni. Publikując na bieżąco materiały wideo z akcji chcemy pokazać też, jak stosowany w Coders Lab styl nauczania pomaga rozwijać nabyte w trakcie kursu umiejętności – mówi Leszek Wolany, przedstawiciel Coders Lab. – Dzięki projektowi będzie można sprawdzić, czy programowanie to zajęcie dobre dla wszystkich i rozprawić się z mitem, że jest to męska domena.

Najlepsze wypowiedzi z pierwszej części kursu

Programować każda może! Coders Lab podsumowuje akcję #bedekodowac

Godziny skomplikowanych zajęć, nieprzespane noce ale też wielka satysfakcja i nowe możliwości – tak podsumowują bootcamp programistyczny uczestniczki projektu #bedekodowac, prowadzonego przez szkołę programowania Coders Lab. Co im dało kilka tygodni intensywnej nauki?

W ramach akcji #bedekodowac dwie kursantki szkoły programistycznej Coders Lab zostały poproszone o dokumentowanie swoich doświadczeń związanych z uczestnictwem w kilkutygodniowym, intensywnym kursie kodowania. Kamera towarzyszyła im od lutego do maja br., na różnych etapach kursu, rejestrując przebieg ich nauki.

Projekt był podzielony na trzy etapy. W fazie wstępnej, poprzedzającej kurs, bohaterki opowiadały o swoich oczekiwaniach związanych z nauką programowania, obawach i ambicjach. W czasie trwania właściwego bootcampu można było śledzić ich postępy, napotykane wyzwania, trudności – ale i przyjemności – związane z nauką. Teraz, po zakończeniu kursu, absolwentki ujawniają, czy zrealizowały swoje ambicje i osiągnęły zamierzone efekty.

Pierwsza z bohaterek projektu, Justyna Sarzyńska, to doktor psychologii – zajmuje się neuronauką i bada, co dzieje się w ludzkim mózgu. Umiejętność programowania była jej niezbędna w prowadzonych przez nią projektach naukowych. Jak przyznaje, przed kursem nie do końca wiedziała, na co się pisze. W trakcie przekonała się, że bootcamp wymaga zaangażowania wszystkich zasobów intelektualnych i czasowych – zdarzało się, że doba była za krótka by wszystko opanować. Czy poleca kurs? – Jak najbardziej. Dwójka moich znajomych już się zapisała – mówi.

Druga uczestniczka akcji, Monika Łukowska, to absolwentka kulturoznawstwa, która przyszła na kurs, żeby zmienić zawód. – Na pewno udało mi się zdobyć nowe umiejętności na poziomie, który umożliwi mi zmianę branży. Mam poczucie, że weszłam w środowisko, które wcześniej wydawało mi się bardzo niedostępne bez studiów lub doświadczenia w zawodzie. A jak ocenia kurs? – Polecam kurs osobom, które rzeczywiście chciałyby się przebranżowić i szukają miejsca, w którym mogłyby zacząć. Wskazówki, które tu uzyskałam, jak się odnaleźć w branży i jak działać w zawodzie, wydają mi się czymś bardzo cennym, czego nie uzyskałabym nigdzie indziej poza kursem – mówi Monika.

– Inicjując akcję chcieliśmy dowieść, że kodowanie to zajęcie dobre dla każdego, niezależnie od płci i wykształcenia – mówi Leszek Wolany z Coders Lab. – Udało nam się też pokazać, jak wygląda intensywna nauka kodowania od kuchni i jak stosowany przez naszych mentorów styl nauczania pomaga rozwijać nabyte w trakcie kursu umiejętności.

Podsumowanie projektu #bedekodowac z Justyną Sarzyńską można obejrzeć tu:

Podsumowanie projektu #bedekodowac z Moniką Łukowską można obejrzeć tu:

Bohaterki akcji – absolwentki kursu, zgodnie podsumowują: nie było łatwo, ale było warto!

O Coders Lab

Coders Lab (www.coderslab.pl) to największa w Polsce szkoła programowania, mająca oddziały w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Oferuje kursy bootcampowe, podzielone na dwa odrębne moduły – front-end i back-end. Kursy opracowywane są przez praktyków programowania w zgodzie z bieżącymi potrzebami rynku, a tryb szkolenia wzorowany jest na najlepszych praktykach szkół języków obcych.

Coders Lab pomaga też absolwentom w procesie zmiany zatrudnienia, organizując targi pracy i współpracując z ok. 30 firmami partnerskimi. Kursy ukończyło już ponad 150 osób.

Kontakt dla mediów

Leszek Wolany
Chief Marketing Officer
Coders Lab
leszek.wolany@coderslab.pl
tel.: 791 927 860

Ludwik Krakowiak
Profeina
ludwik@profeina.pl
tel.: 601 092 089