Dom

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

Sprzęgło hydrauliczne pełni kluczową rolę łącząc obiegi kotłowe i grzewcze w jedno urządzenie. Umożliwia to integrację wielu urządzeń grzewczych o podobnych lub zróżnicowanych parametrach pracy – takich jak kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym czy pompa ciepła – z wieloma obiegami grzewczymi o różnorodnych parametrach temperaturowych, w tym produkcję ciepłej wody użytkowej, zasilanie grzejników konwekcyjnych oraz ogrzewanie podłogowe. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się jak działa sprzęgło hydrauliczne.

Zalety stosowania sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne świetnie radzi sobie z wyzwaniami poprzez niemalże eliminację interferencji między pompami obiegu urządzeń grzewczych i pompami obiegu po stronie odbioru ciepła. Co więcej, pompy w systemach odbioru ciepła nie wpływają negatywnie na swoje działanie, podobnie jak pompy obiegowe w źródłach ciepła.

Sprzęgło hydrauliczne jest nieocenione w systemach o średniej i dużej mocy, gdzie z powodzeniem zastępuje układy z wielodrogowymi zaworami mieszającymi i mieszająco-pompowymi. Najważniejsze cztery fazy pracy sprzęgła hydraulicznego to:

  • Etap rozruchu. Przepływ czynnika grzewczego przez odbiorniki jest zablokowany. Ciepłota sprzęgła wzrasta, a czynnik powracający do źródła ciepła (kotła) osiąga optymalną temperaturę, która chroni kocioł przed korozją niskotemperaturową. Następnie uruchamiana jest cyrkulacja czynnika w obiegach odbiorników ciepła;
  • Zapotrzebowanie na energię cieplną ze strony obwodów grzewczych przewyższa ilość energii generowanej przez źródła ciepła. Tym samym, przepływ czynnika po stronie odbiorników odbiera energię ze sprzęgła, ochładzając czynnik wracający do kotła. Automatyka źródła ciepła otrzymuje sygnał o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię, co skutkuje dostarczeniem większej ilości energii do sprzęgła;
  • Zapotrzebowanie na ciepło ze strony odbiorców jest równoważne z produkcją ciepła po stronie źródła. W tym przypadku, przepływ czynnika grzewczego następuje bezpośrednio przez sprzęgło, z króćców zasilanych przez kocioł do króćców zasilających obiegi odbioru ciepła. Powrót czynnika z odbiorników ciepła następuje również bezpośrednio do źródeł ciepła przez sprzęgło hydrauliczne.
  • Produkcja ciepła w źródle jest większa niż zapotrzebowanie na ciepło ze strony odbiorców. Przepływ czynnika jest redukowany przez automatykę odbiorników ciepła, nadwyżka ciepła zgromadzonego w sprzęgle hydraulicznym wraca do kotła, a automatyka kotła reaguje na to poprzez obniżenie mocy źródła ciepła lub wyłączenie jednego z nich itp., co skutkuje zmniejszeniem ilości i/lub temperatury czynnika dostarczanego do sprzęgła. W efekcie układ dąży do stanu równowagi cieplnej między źródłem a odbiorcą.

Sprzęgło hydrauliczne przynosi szereg korzyści, nie tylko umożliwiając łatwe łączenie różnorodnych źródeł ciepła z odbiornikami bez konieczności regulacji, ale także poprzez:

  • Umożliwienie wentylacji czynnika grzewczego w sprzęgle oraz eliminowanie zgromadzonego powietrza w najwyższej części sprzęgła za pomocą autonomicznego odpowietrznika z zaworem zastawkowym,
  • Ułatwienie oczyszczania czynnika grzewczego i bezproblemowego gromadzenia osadów na dnie sprzęgła,
  • Stanowienie tańszej alternatywy dla wielodrożnych zaworów, jednocześnie oferując mniejszą awaryjność dzięki wyjątkowo prostemu designowi.

Sprawdź różne rodzaje sprzęgieł hydraulicznych na stronie: https://euroterm24.pl/armatura-grzewcza/armatura-okolo-kotlowa/sprzegla-hydrauliczne.

Autor

Moje teksty

Cześć! Jestem Kornel Kasprzyk i uwielbiam technologię oraz języki programowania. Jako specjalista w branży IT, ciągle poszerzam swoją wiedzę i umiejętności, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Moją pasją jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają życie i usprawniają pracę.