Technologia

Jak zostać programistą?

Programowanie, to jeden z zawodów przyszłości, który rozwija się od kilkunastu lat. Kodowanie to już nie tylko zajęcie dla wybrańców. Programiści i programistki są obecnie odpowiedzialni za tworzenie całej naszej rzeczywistości – aplikacje, sztuczną inteligencję, strony internetowe i oprogramowanie. Jednak wiele osób wciąż uważa, że kodowanie to trudne hobby dla wybitnie uzdolnionych ludzi oraz mężczyzn. Czy aby na pewno? Aktualnie wiele kobiet w IT odnajduje swoje powołanie. Sprawdź, jak zostać programistką!

Jak zacząć naukę programowania?

Nauka programowania jest dosyć podobna do nauki języków obcych – niezależnie od wieku i zdolności możemy się jej nauczyć. Programowanie to nic innego, jak porozumiewanie się z komputerem, wymagające pewnych umiejętności. W tym przypadku może okazać się, że konwencjonalna metoda „nauki poprzez czytanie” lub po prostu obserwowanie, nie dadzą oczekiwanych rezultatów. Aby uczyć się programowania i coraz bardziej rozbudowywać swoje umiejętności, trzeba skupić się na praktyce i samodzielnym tworzeniu kodu. Im częściej bawimy się w programowaniu, tym mocniejsza staje się nasza techniczna wiedza oraz zdolność stosowania jej w różnych sytuacjach.

Nauka programowania to wyjątkowa umiejętność, która rozwija się i nieustannie oferuje nieograniczone możliwości. Szacuje się, że aby osiągnąć zadowalający poziom znajomości programowania, trzeba poświęcić około 400 godzin. Jakkolwiek to dużo czasu, w porównaniu do innych dziedzin wiedzy, jest to jednak krótki okres czasu – 5 dni tygodniowo przez 8 godzin dziennie oznacza, że potrzebujemy na naukę mniej niż 3 miesiące. Można więc stwierdzić, że jest to proces do opanowania przy odpowiednim poświęceniu i ciężkiej pracy.

Sprawdź też: Najpopularniejsze języki programowania

Pytanie o trudności w nauczeniu się programowania pojawia się od lat. Nie jest ono trudne, jeśli masz pozytywne podejście do nauki, zaplanujesz sobie odpowiednio dużo czasu oraz faktycznie masz zamiar zostać programistką i jesteś gotowy na to, aby popełniać błędy. Programowanie wymaga ciekawości poznawania nowych technologii, silnej motywacji oraz systematycznych ćwiczeń. Przygotowanie się do pracy programisty niesie ze sobą długotrwałe korzyści – stabilność finansowa, szerokie możliwości twórczego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności oraz większa elastyczność pracy.

Czytaj też: CSS – podstawy

Jak zostać programistą bez studiów?

Programowanie to dziedzina, która nie wymaga wyższego wykształcenia. Oznacza to, że każdy może zdobyć podstawy programowania i zostać programistą bez posiadania dyplomu. Jednak studia są bardzo przydatne i mają swoje zalety. Po ukończeniu studiów jest się lepiej przygotowanym do wejścia na rynek pracy w tej specjalizacji oraz posiada się większy zasób informacji. Co więcej, uniwersytet daje możliwość rozwijania swoich umiejętności i tworzenia sieci kontaktów, co pozytywnie wpływa na karierę programistyczną. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus – tu z pomocą przychodzi alternatywna metoda – kursy programistyczne. Na sesjach wykładowcy mogą szybko nauczyć podstaw programowania i podpowiedzieć techniki tworzenia portfolio, co jest atutem przy staraniach o posadę. Coraz częstsze trendem staje się także odchodzenie od lansowanego dawniej ideału absolwenta uniwersytetu – nawet jeśli już uda się zdobyć stanowisko, to warto rozważyć podniesienie swojego wykształcenia poprzez studia dotyczące managementu czy innych aspektów biznesu.

Czytaj też: HTML – podstawy

Jak zostać programistą po 30?

Praca w IT jest obecnie bardzo popularna, zwłaszcza dla ludzi, którzy poszukują nowego zawodu i chcą się przebranżowić. Nauka programowania nie ma ograniczeń wiekowych – można się jej uczyć na równi z młodszymi ludźmi. Jednak osób powyżej trzydziestki charakteryzuje często większa odpowiedzialność – mają rodzinę, obowiązki i czynności poza pracą. Jak zatem zdobywać wiedzę? 

  1. Samodzielna nauka – Ucząc się programowania na własną rękę, warto korzystać z dostępnych źródeł takich jak filmy i poradniki wideo na platformach takich jak YouTube. Programiści często tworzą również blogi tematyczne, gdzie zamieszczają informacje i radzą, jak uczyć się nowych technologii. Z pomocy można skorzystać również na popularnych forach internetowych lub w grupach dyskusyjnych na Facebooku, gdzie można uzyskać informacje oraz poznać opinie innych osób. W ten sposób można poszerzać swoje horyzonty i rozwiązywać problemy napotykane podczas codziennych nauki.
  2. Studia to droga kształcenia dostępna dla ludzi w każdym wieku. Nawet jeśli mamy już 30 lat lub więcej, możemy podjąć decyzję o pójściu na studia i skorzystać z nowych możliwości jakie one oferują. Nauka na poziomie akademickim jest czasochłonna i nie każdy chce zobowiązać się do kontynuowania tego etapu edukacji przez kilka lat.
  3. Kursy, szkolenia i bootcampy już od jakiegoś czasu cieszą się dużym zainteresowaniem. W krótkim czasie można pozyskać umiejętności wystarczające do podjęcia pracy na stanowisku początkującego. Wielu organizatorów tego typu działalności oferuje także wsparcie w znalezieniu pierwszej pracy oraz dodatkowe lekcje języka angielskiego, takie jak platforma edukacyjna „Dotli”. Osoby zainteresowane skorzystaniem z tego rodzaju usług mają teraz możliwość łatwiejszego nabywania wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia kariery zawodowej.

Czytaj też: C++ – podstawy

Osoby, które pragną zmienić swoje życie zawodowe i rozpocząć nowe wyzwanie często mają problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości czasu, aby się do tego odpowiednio przygotować. Mimo to, wszystko jest możliwe dla tych, którzy naprawdę chcą coś osiągnąć – wystarczy odnaleźć w sobie motywację do uczenia się i pokonywania trudności. Poprzez dedykowanie odpowiednio dużej ilości czasu na naukę jesteśmy w stanie uczynić marzenia rzeczywistością.