Technologia

Python – podstawy  

Python to język programowania wysokiego poziomu, który może być używany do tworzenia wielu rodzajów aplikacji. Jest łatwy w nauce, dlatego jest często używany przez początkujących programistów. Zawiera rozbudowany zbiór bibliotek i narzędzi, które mogą być wykorzystywane do tworzenia grafiki, sieci, sztucznej inteligencji i aplikacji internetowych. Jego przyjazny dla użytkownika interfejs pozwala na łatwe składanie kodu oraz debugowanie go podczas procesu tworzenia aplikacji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak nauczyć się podstaw tego języka!

Czym jest Python?

Python powstał w latach 90. jako projekt poboczny tworzony przez dwóch programistów z Guido van Rossuma na czele. Od tamtego czasu, stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie dzięki swojej prostocie oraz szerokiemu wykorzystaniu. Programiści chętnie korzystają z Pythona do tworzenia aplikacji web development, a także data science, analityki i przetwarzania danych oraz sztucznej inteligencji i deep learningu. Python czyni ten proces bardziej intuicyjnym i efektywnym niż inne popularne języki programowania, co docenili entuzjaści programowania na całym świecie.

Python ma również doskonałe wsparcie dla C/C++ i jest w stanie bezproblemowo przenosić bardziej obciążające procesory zadania do C/C++. Posiada także zaawansowany zestaw narzędzi służących do statystyki, nauk obliczeniowych i matematyki (biblioteki NumPy, Pandas, SciPy oraz Scikit-Learn). To właśnie dzięki temu Python jest głównym językiem uczenia maszynowego oraz sieci neuronowych. Obecnie jest drugim najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Kilka miesięcy temu według indeksu TIOBE Python wyprzedził Javę, co oznacza, że Java i C po raz pierwszy od 20 lat nie są już dwoma czołowymi językami programowania.

Sprawdź też: Najpopularniejsze języki programowania

Gdzie nauczyć się podstaw programowania w Pythonie?

Jeśli chodzi o podstawy Pythona, możemy skorzystać z wielu źródeł, by je opanować. Dostępnych jest kilka kursów, które umożliwiają poznanie tematu stopniowo od najprostszych aspektów do bardziej zaawansowanych. Kurs The Complete Python Course na Udemy.com to doskonała propozycja dla początkujących programistów. Innym sposobem na opanowanie podstaw jest strona Learn Python.org, gdzie znajdziemy szereg materiałów edukacyjnych dostępnych po polsku za darmo. Z kolei Python for Everybody Specialization oferuje mieszankę teorii i praktyki, wraz z informacjami na temat instalacji i tworzenia pierwszych programów w tym języku. Poza tymi opcjami warto także rozważyć przeczytanie książki o Pythona – taka forma jest szczególnie cenna ze względu na możliwość głębszej analizy tematu. Jednak trzeba mieć na uwadze daty publikacji, bo starsze pozycje mogą się okazać nieaktualne.

Czytaj też: Jak zostać programistą