Technologia

Programowanie Java – jak zacząć?

Java była jedną z pierwszych technologii OOP (Programowanie Obiektowe), stworzonych w celu ułatwienia tworzenia aplikacji. Posiada bardzo bogaty ekosystem narzędzi i bibliotek, które pozwalają na szybkie tworzenie oprogramowania o dużym poziomie skomplikowania. Jest to język znany z bezpieczeństwa i stabilności, co powoduje, że jest to często preferowany dla prac nad aplikacjami mobilnymi oraz innymi ważnymi projektami IT. Sprawdź, jakie są powody, dla których warto nauczyć się Javy!

Java – umiejętność pożądana na rynku pracy

Java to jeden z najbardziej popularnych języków programowania na świecie. Według indeksu TIOBE, od 2000 roku zajmuje on czołowe miejsca w rankingu, wyprzedzając język C. Tym samym, stale wzrasta popyt na specjalistów posiadających szeroką wiedzę i umiejętności oparte o technologię Java. Oznacza to, że zawodowcy z tym językiem programowania szybko znajdą pracę i mogą liczyć na stabilną karierę w branży IT.

Sprawdź również: JavaScript – podstawy

Java – uniwersalny i wszechstronny język

Java pojawiła się 25 lat temu z założeniem, że wszystkie programy napisane w tym języku mają działać na różnych urządzeniach: komputerach stacjonarnych, smartfonach, telewizorach, terminalach płatniczych, urządzeniach medycznych czy samochodowych systemach. Według danych z 2016 roku Java obsługuje aż 15 miliardów urządzeń na całym świecie! Możliwe jest to głównie ze względu na jej wieloplatformowość: napisanie raz, możliwość użycia wszędzie. Korzystając z języka Java programiści mogą tworzyć projekty o szerokim zakresie i charakterze – od aplikacji na komputery stacjonarne i laptopy po aplikacje webowe i mobilne – bez potrzeby dopasowania do konkretnego systemu operacyjnego lub serwera. Jest to jedna z najważniejszych cech technologii Java, dzięki której można tworzyć globalnie skalowalne aplikacje.

Czytaj też: Podstawy SQL.

Zarobki programistów Java

Między innymi brak wystarczającej liczby utalentowanych programistów powoduje, że korzyści finansowe są większe niż w przypadku innych obszarów branży IT. Według najnowszych danych deweloperzy Java są jednymi z najbardziej dobrze opłacanych pracowników. Niedawna analiza przeprowadzona przez firmę Sedlak & Sedlak dowiodła, że posiadanie umiejętności Java może znacznie podwyższyć wynagrodzenie. Najniższa stawka dla początkującego programisty to okrągłe 5,6 tys. zł brutto (na umowie o pracę). Wraz ze wzrostem doświadczenia i odpowiednimi umiejętnościami, mediana pensji również może się wahać – od 8,5 do 11,9 tys. zł w zależności od formy umowy. Seniorzy mogli liczyć na średnie 15 tys. zł miesięcznie, co skłania dużo osób do poznania Javy i budowania swojej kariery w tym sektorze.

Java – język łatwy do nauki

Java jest językiem programowania obiektowego, który cechuje się prostotą i łatwością w nauce w porównaniu do innych klasycznych języków takich, jak C lub C++. Znajomość Java stanowi doskonały punkt wyjścia do poznawania bardziej zaawansowanych technologii programistycznych, ponieważ jej struktura pozwala na szybsze zrozumienie trudniejszych koncepcji. Możesz wziąć udział m.in. w kursach czy bootcampach Java Developer, podczas którego zdobędziesz umiejętności potrzebne do bycia ekspertem od programowania. Specjaliści dostarczą Ci solidnego fundamentu i głębokiego zrozumienia Java poprzez profesjonalnie prowadzone sesje warsztatowe. Kariera programisty może wiązać się ze sporym wyzwaniem, ale dzięki systematycznej nauce i zaangażowaniu osiągniesz sukces!

Może Cię zainteresować: Najpopularniejsze języki programowania.

Java w największych organizacjach świata

Java jest intensywnie używany przez wiele firm, zarówno te światowej sławy, jak i polskie. Przykładem może być Google, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix czy NASA – wszystkie one korzystają z technologii Java. Zaletą tego języka programowania jest solidność rozwiązań opracowanych na Java oraz łatwość utrzymania ich nawet po wejściu do gry dużej liczby programistów. Dodatkowo Java odnosi sukcesy w przemyśle gier komputerowych – symbolem tego mogą być takie tytuły jak Minecraft (sprzedane w nakładzie 200 mln kopii).

Liczna i aktywna społeczność Javy

Szacuje się, że na całym świecie istnieje 12 milionów programistów Java, którzy tworzą rozległą i aktywną społeczność. Wspólnie działają oni nad zabezpieczaniem i ulepszaniem tego potężnego języka oraz doskonaleniem swoich umiejętności. Tak wielka baza wiedzy sprawia, że każdy nowicjusz może liczyć na pomoc doświadczonych programistów. Na wielu stronach internetowych, takich jak Stackoverflow, istnieje ogromna ilość wiedzy o Javie, która może pomóc rozwikłać nawet najbardziej skomplikowane pytania. Ponadto, dzięki czterdziestu latom obecności Javy w środowisku programistycznym już dawno temu pojawiły się odpowiedzi na większość problemów i pytań dotyczących tego języka.

Sprawdź: Jak zostać programistą

Język Java to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych języków programowania dostępnych obecnie na rynku. Korzyści, jakie można osiągnąć poprzez naukę tego języka, są ogromne. Programowanie w Javie to bardzo łatwy sposób na rozpoczęcie kariery w IT.

Autor

Moje teksty

Cześć! Jestem Kornel Kasprzyk i uwielbiam technologię oraz języki programowania. Jako specjalista w branży IT, ciągle poszerzam swoją wiedzę i umiejętności, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Moją pasją jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają życie i usprawniają pracę.