Technologia

PHP – co to?

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, który od momentu powstania ciągle zyskuje uznanie wśród twórców stron internetowych. Tworzenie witryn za pomocą PHP może być bardzo proste i możliwe jest szybkie dopasowanie do potrzeb użytkownika. Istnieje wiele narzędzi do optymalizacji PHP, dzięki którym można uniknąć błędów lub je wyeliminować. Dostarczane narzędzia pozwalają na szybkie i automatyczne debugowanie kodu oraz sprawienie, aby aplikacja działała płynnie i bezbłędnie. Dowiedz się więcej na temat PHP z naszego artykułu.

PHP – ważny element Internetu

PHP pozwoliło twórcom stron internetowych na wprowadzenie wielu ulepszeń, sprawiając, że strony te przestały być statycznymi strukturami i stały się dynamicznie odpowiadającymi na potrzeby użytkowników witryn. Doskonałym przykładem jest galeria internetowa. Gdy twórca strony chce dodać nowe zdjęcia, wcześniej musiał ręcznie modyfikować opisujący je HTML. Dzięki PHP, witryna sama dostosowuje swoje treści do podanych danych, a także samodzielnie odświeża swoje treści i grafiki. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie i może być nieskończone modyfikowane według potrzeb użytkownika.

Sprawdź: Najpopularniejsze języki programowania

PHP to nie jedyna technologia wykorzystywana do tworzenia stron internetowych, ale wciąż bardzo popularna. Kody HTML każdej witryny mogą zawierać wiele tagów definiujących style określonych elementów, a odpowiednio skonfigurowane parametry CSS umożliwiają kontrolowanie ich wyglądu. W dodatku strona może być uzupełniona o dodatkowe składniki takie jak JavaScript czy inne skrypty.

Czytaj również: Podstawy CSS

Napisanie ręcznie jakiejkolwiek strony WWW lub aplikacji internetowej zajmuje bardzo dużo czasu i często potrzebny jest dostęp do specjalistycznego oprogramowania. Aby temu przeciwdziałać, wykorzystywana jest technologia PHP. Dzięki niej strona może być gotowa w ułamku sekundy, ponieważ automatyzuje się proces tworzenia jej treści. PHP pozwala tworzyć strony o zróżnicowanym wyglądzie i strukturze, co umożliwia dostosowanie ich do potrzeb odwiedzających serwis. Automatyzacja ta sprawia, że tworzenie stron WWW staje się szybsze i łatwiejsze.

Może Cię zainteresować: Podstawy Java

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, służącym do tworzenia stron internetowych. Pozwala na wprowadzanie parametrów z zewnątrz, co umożliwia działanie sklepom internetowym i innym witrynom internetowym. WordPress to kolejne, popularne narzędzie oparte na PHP. Jest to system zarządzania treścią, stworzony jako platforma dla blogerów, ze wsparciem dla funkcji takich jak galerie obrazków, fora dyskusyjne i wiele więcej. Dziś coraz więcej dużych witryn technologicznych korzysta z WordPressa jako swojej głównej platformy.

Sprawdź również: C++ – podstawy

Wady PHP

Za łatwością programowania w PHP, możliwości tworzenia kodu i dostarczania danych z zewnątrz do generowanej strony, skrywa się także pewne ryzyko. Przykładowo, witryny sklepowe wymagają od użytkownika wpisywania określonych produktów, aby je zobaczyć. Gdy na przykład wpiszemy Playstation 5, pojawi się lista tego sprzętu. Mimo to, ten system otwiera nowe furtki dla cyberprzestępców. Osoby nieuczciwe mogą wykorzystywać luki bezpieczeństwa oferowane przez niedopracowaną stronę internetową lub technikaliów – by ukraść dane konta lub inne informacje wrażliwe.

Można zastosować jednak specjalną technikę, w której w miejsce oczekiwanej nazwy, podajemy tekst, który silnik PHP interpretuje jako treści dostępne dla użytkownika witryny, ale które rzeczywiście pełnią inne funkcje. W ten sposób można przeprowadzić atak i uruchomić niechciany kod z zewnątrz podczas odwiedzania witryny, jak również modyfikować uprawnienia posiadanych przez użytkownika lub wrzucić do bazy danych witryny informacje potencjalnie szkodliwe dla funkcjonowania systemu.

Może Cię zainteresować: Podstawy JavaScript

Kodowanie PHP, podobnie jak każdego innego języka programowania, wymaga od kodera stosowania specjalnych znaczników, które informują o tym jak ma być on interpretowany. Twórcy PHP starają się sprawić, aby PHP był odporne na błędy lub niepoprawne użycie różnych obiektów. Jednak ze względu na różnorodność rozwiązań i wszechstronność możliwości dostarczanych przez ten język programistyczny, trudno jest zapobiec powstawaniu drobnych błędów. Im bardziej skomplikowane są projekty napisane wewnątrz PHP, tym większy problem stanowi uniknięcie ich wystąpienia.

Sprawdź też: Podstawy HTML

Dlaczego należy korzystać z aktualnej wersji PHP?

PHP ma swoich twórców, którzy stale rozwijają język. Obecnie dostępna jest najnowsza wersja 7.4, która trafiła do użytkowników już rok temu. Jej zalety to regularne aktualizacje i poprawki (oznaczone numerami) oraz zwiększone bezpieczeństwo połączone z większą użytecznością stron internetowych. Webmasterzy powinni być świadomi tych możliwości i dbać o aktualizację oprogramowania, co przełoży się na lepszą funkcjonalność i ochronę witryny.

Przeczytaj też: SQL– podstawy

Nowe wersje oprogramowania są ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Ich instalacja gwarantuje lepszą ochronę danych, blokuje infekcje komputerów odwiedzających witrynę oraz chroni przed spamem. Aktualizacje także ulepszają istniejące funkcjonalności lub dodają nowe, a także przyspieszają działanie strony internetowej. Możesz też liczyć na wsparcie producentów oprogramowania. Jednak należy pamiętać, że zbyt duże różnice między starszymi i nowszymi wersjami mogą powodować błędy w działaniu witryny lub uniemożliwić jej skorzystanie z niektórych usług czy funkcji. Dlatego regularna aktualizacja jest ważna, aby system był stale dopasowany do potrzeb użytkownika. W ten sposób możesz też uniknąć problemów, które pojawiają się po modernizacji strony i pokazać swoje podejście do klienta przez jej rozbudowanie i wykorzystanie najnowocześniejszych technologii (np. mobilnych).

Czytaj także: Python – podstawy

Pilnowanie aktualności PHP – priorytet webmasterów

Jeśli chodzi o webmastera, to jest to nie tylko osobą zawodowo zajmującą się tworzeniem witryn internetowych, ale także każdy internauta, który decyduje się na stworzenie strony WWW opartej na PHP. Dlatego ważne jest, by PHP, które używane jest do budowania stron internetowych było w miarę możliwości aktualizowane. Obecnie usługi hostingowe i gotowe projekty wprowadzają limit czasowy dla obsługi starszych wersji PHP, co skłania użytkowników do zaktualizowania narzędzi. Taka strategia umożliwia lepsze funkcjonowanie i bezpieczniejsze korzystanie z sieci przez internautów.

Sprawdź: Jak zostać programistą