Technologia

JavaScript – do czego służy

JavaScript to język programowania wykorzystywany do tworzenia aplikacji webowych i mobilnych oraz gier. Jest to jeden z najbardziej popularnych języków programowania na świecie, ponieważ można go używać we wszystkich głównych przeglądarkach internetowych. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź do czego służy JavaScript!

Przyszłość języka

JavaScript jest językiem programowania, który cały czas się rozwija i zmienia w zależności od pojawiania się nowych bibliotek i frameworków. Możliwości i zastosowanie JavaScriptu stale się poszerzają, co sprawia, że trudno jest nad nim nadążyć. Nawet 2 lata to dla tego języka wieki. Najnowsza wersja ECMAScript 2021 została wydana TODO, a on sam stał się uniwersalnym wyborem dla programistów webowych. Co więcej, JavaScript można używać także do celów backendowych – czyli w stacku technologicznym łączonym ze stronami internetowymi. Jego szerokie zastosowanie oraz zdolność do pracy we wszelkiego rodzaju warunkach sprawia, że trudno go pominąć przy tworzeniu oprogramowania.

Do czego wykorzystuje się JavaScript

Technologia rozwija się bardzo szybko, zapewniając nam dostęp do wielu różnych usług i możliwości. Za pomocą internetu można dokonać zakupów, rejestrować się u lekarza, a nawet uczyć się języków obcych. Wszystko to można załatwić bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Jednak warto wiedzieć co naprawdę kryje się pod tym, co widzimy na ekranie. Zazwyczaj w kodzie stron internetowych można odnaleźć rozbudowaną składnię jednego z najbardziej popularnych języków programowania – JavaScript. Jest on szeroko stosowany w tworzeniu interaktywnych stron internetowych oraz aplikacji webowych.

Przeczytaj też: Java – podstawy

Czym jest JavaScript?

JavaScript to język programowania, który pozwala na dodanie interaktywnych elementów na stronach internetowych. Wraz z HTML5 i CSS tworzy podstawowy zestaw narzędzi, z którymi pracuje codziennie Front End Developer. Dzięki JavaScript strony internetowe stają się bardziej dynamiczne i użytkownik może wchodzić w interakcję bez konieczności odświeżania strony. Poza tym JavaScript umożliwia tworzenie różnych narzędzi i animacji oraz daje duże pole do popisu programistom tworzącym aplikacje webowe.

Historia JavaScript

JavaScript po raz pierwszy pojawił się w roku 1996, by móc obsługiwać coraz więcej urządzeń elektronicznych. Firma Netscape wymyśliła go za sprawą Brendana Eicha, który obecnie pracuje dla Mozilla Foundation. Początkowo miał on nazwę Mocha, potem LiveScript, a dopiero z chwilą wydania przez Netscape Navigator 2.0 ustalono definitywnie nazwę JavaScript. Był to ważny krok na drodze komputerowego postępu, ponieważ każda strona internetowa może teraz być wzbogacona o dynamiczną treść bez potrzeby pobierania dużej ilości danych.

Wykorzystanie JavaScript

JavaScript to obiektowy język programowania, który najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia stron internetowych. Jednak dzięki rozwiązaniom takim jak np. Mozilla czy Microsoft istnieje możliwość używania JavaScriptu również do tworzenia zaawansowanych aplikacji. Jego popularność i elastyczność sprawia, że coraz częściej pojawia się on na rynku oprogramowania – dostarczając nowoczesnych narzędzi do tworzenia interaktywnych stron www oraz wielu innych dodatkowych funkcji w ramach aplikacji mobilnych.

Frameworki JavaScript

Język JavaScript jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania, którego skuteczne wykorzystanie można znacznie ułatwić, stosując frameworki. Pozwalają one na prostsze i szybsze tworzenie aplikacji internetowych, minimalizując czas poświęcony na samodzielne pisanie kodu. Czołowymi frameworkami opartymi o język JavaScript są: AngularJS, BackboneJS oraz EmberJS. Każdy z tych narzędzi dostarcza rozbudowaną strukturę, którą można dopasować do potrzeb projektu. Frameworki dostarczają gotowe rozwiązanie w postaci bibliotek oraz modułów składników aplikacji i istotnie przyśpieszają proces tworzenia aplikacji.

Sprawdź też: Najpopularniejsze języki programowania.

Biblioteka jQuery

jQuery to nie tylko bardzo ciekawa, ale również niezwykle popularna biblioteka JavaScript. Jest ulubionym narzędziem wielu programistów ze względu na uproszczenia w pisaniu skryptów – dzięki temu tworzenie stron internetowych jest szybsze i łatwiejsze. Co więcej, jQuery pozwala łatwo tworzyć responsywne slidery oraz rozwijane listy. Oprócz tego, można zastosować również proste efekty wizualne, które dodadzą stronie unikalności. Ta ogromna elastyczność sprawia, że jQuery jest tak lubianym przez programistów frameworkiem, który ułatwi tworzenie profesjonalnych i funkcjonalnych stron internetowych.

Przykłady zastosowań

JavaScript jest językiem, który umożliwia tworzenie wielu przydatnych funkcji, takich jak interfejs użytkownika, animacje i efekty dźwiękowe, a także zaawansowane funkcje. Jego popularność wzrosła dzięki temu, że programiści Front End mogą go wykorzystać do tworzenia rozbudowanych aplikacji webowych – od prostych stron internetowych po sklepy online i gry sieciowe. JavaScript można również wykorzystać do tworzenia formularzy zgłoszeń czy koszyków zakupowych. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że może być stosowany w różnych celach – od projektów open source do dużych aplikacji biznesowych.