Od kilku lat branża informatyczna oferuje wysokie zarobki, elastyczne godziny pracy i satysfakcję z prowadzonych projektów. To wszystko sprawia, że wciąż brakuje specjalistów IT, a ten trend utrzyma się jeszcze przez najbliższe lata. Zastanawiasz się, jakich technologii warto uczyć się obecnie, aby być konkurencyjnym na rynku pracy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Najpopularniejsze języki programowania 2019 roku
Raport Rynek pracy IT w 2019 roku pokazuje, że najpopularniejszymi językami programowania w tym okresie były JavaScript i Java. Według portalu No Fluff Jobs, aż 26,26% ogłoszeń dotyczyło wykorzystania technologii JavaScript na pozycji Front-end Developera, co stanowi podstawę do zatrudnienia na tym stanowisku. Z kolei aż 35,68% ofert pracy odnośnie back-endu wymagało znajomości Javy. Naucz się podstaw JavaScript z naszego bloga! Należy również dodać, że oba te języki programowania utrzymują się na pierwszym miejscu od 2017 roku i nadal są poszukiwane przez pracodawców.
Przeczytaj też: SQL– podstawy
Najpopularniejsze języki programowania według światowych raportów
Osoby, które chcą wkroczyć w świat programowania lub ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą IT, powinni dobrze poznać wymagania, jakie będą dla nich stawiane przez potencjalnych pracodawców. Aby ułatwić im to zadanie i pomóc w znalezieniu odpowiedniego dla siebie stanowiska, warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych języków programowania oraz różnicami między nimi. Znajomość takich technologii może okazać się bardzo pomocna podczas starania o odpowiednią posadę i podjęcia decyzji o przebudowie swojej kariery.
Sprawdź: Jak zostać programistą
Raport Stack Overflow, w którym udział wzięło prawie 90 tysięcy programistów z całego świata pokazał, że w ubiegłym roku JavaScript (67,8%) był najczęściej używanym językiem programowania. Na kolejnych miejscach uplasowały się Python (41,7%), Java (41,1%), C# (31%) i PHP (26,4%). W dalszej części rankingu znalazło się C++ z wynikiem 23,5%. Co ciekawe, spośród wszystkich technologii najszybciej zyskuje na popularności Python. Wyniki badania potwierdzają również raport sporządzony przez firmę badawczą RedMonk na podstawie danych pochodzących z platformy GitHub oraz portalu Stack Overflow. Warto dodać, że sześć technologii o których mowa utrzymało swoje czołowe miejsce na liście najbardziej popularnych języków programowania.
Sprawdź też: PHP – podstawy.
Firma TIOBE przygotowuje swoje rankingi korzystając z 25 wyszukiwarek oraz kanałów informacyjnych, które śledzą najnowsze trendy w branży IT. Najwyższe miejsce w rankingu opublikowanym w marcu 2020 roku zajęła Java, na drugim miejscu uplasował się jeden z najstarszych języków programowania – C; po nim kolejne pozycje przypadły technologiom takim jak Python, C++ i C#. JavaScript znalazł się dopiero na siódmym miejscu, a PHP tuż za nim. Warto dodać, że Java utrzymuje pozycję lidera już od siedmiu lat, zapewniając swoim użytkownikom ciągły postęp i duże możliwości tworzenia aplikacji o różnym stopniu skomplikowania.
Może Cię zainteresować: Podstawy Java.
Indeks języków programowania PYPL Language Index udostępnia dane na temat aktualnej popularności różnych języków. Informacje te pochodzą z wyników wyszukiwań tutoriali poszczególnych języków w Google. Według aktualnego rankingu, Python jest liderem z udziałem 30,09%, który został osiągnięty dzięki przejrzystości i łatwości nauki. Java uplasowała się na drugim miejscu (18,84%), następnie JavaScript (8,1%), C# (7,27%), PHP (6,08%) oraz C/C++ (5,86%). Jest to spowodowane szerokim zakresem aplikacji na rynku IT oraz możliwościami tworzenia nowych projektów w tym języku.
Czytaj również: Podstawy CSS.
W ostatnim czasie, coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie oparte na językach takich jak Java i JavaScript. Dodatkowo Python staje się coraz bardziej popularny wśród programistów dzięki swojej łatwości w nauce oraz szerokim możliwościom zastosowania. Aby zdobyć potrzebne doświadczenia można skorzystać z oferty szkół programowania, takich jak Coders Lab. Tam można spotkać się zarówno ze wsparciem teoretycznym, jak i praktycznym dotyczącym tworzenia aplikacji opartych na technologiach takich jak Java czy Python. Jednocześnie w ramach kursu uczestnik ma okazję przekonać się o różnicach między poszczególnymi technologiami i wybrać taki, który bardziej odpowiada jego potrzebom i celom.
Poznaj z nami podstawy języków programowania:
→→→ Podstawy HTML
→→→ C++ – podstawy